Jdi na obsah Jdi na menu
 


Washington/AP 28. 7. 99 MZ USA vydalo zprávu, upozorňující na alarmující nárůst případů sebevražd. Jedná se o závažný společensko-zdravotní problém, varuje šéflékař (angl. termín "Hlavní chirurg" Surgeon General) David Satcher. Sebevraždy jsou již na 8. místě mezi příčinami všech úmrtí (zhruba 30 tisíc případů ročně), dalších více než půl miliónu Američanů každoročně pokus o sebevraždu přežije. Nejvíce sebevražd je mezi starými lidmi, indiány a homosexuály. Více postihováni jsou muži. Příčinami sebevražd bývají nejčastěji duševní poruchy, plynoucí z různých příčin (osamělost, pocit zbytečnosti, existenční problémy...). O způsobu, jak se s problémem vypořádat, jednali lékaři již na konferenci, týkající se prevence sebevražd, konané v Renu v říjnu loňského roku. Na jejích výsledcích dnes Satcherův úřad plánuje rozvinout Národní strategii pro předcházení sebevraždám. Měla by být založena na těchto principech: Vzdělávací program, který by měl objasnit široké veřejnosti problémy kolem duševních poruch a poučit o tom, že téměř každá tato porucha je léčitelná. Proškolování praktických lékařů, jejichž znalosti této problematiky jsou v USA většinou nevalné. Mediální kampaň, která by měla pravdivě ukázat příčiny a možnou prevenci nejčastějších případů. Zintenzívnění výzkumných programů. Finanční zabezpečení těchto programů.

pozn: Současný stav příčin úmrtí v USA (v tisících případů): 1. Srdeční choroby (725), 2. rakovina (537), 3.mrtvice (159), 4.plicní choroby (110), 5. nehody (92), 6. pneumonie a chřipka (88), 7. diabetes (62), 8. sebevraždy (29), 9. choroby ledvin (25), 10. jaterní nemoci (24), 11. otrava krve (23), 12. Alzheimerova choroba (22), 13. vraždy (19), 14. AIDS (16), 15.ateroskleróza atd. (všech ostatních případů 361tis.)

Názor:

Lidé nedokážou unést složitou životní situaci, ač někdy zas až tak neřešitelná není, jen jim se zdá být nepřekonatelná. V důsledku náhlého popudu si vezmou život. Každý svého štěstí strůjcem, ale takovým způsobem něco "vyřešit" ... Není to prostě řešení. Uznávám, snad každý z nás, ruku na srdce, když stál před nelehkým úkolem anebo se nemohl vymotat ze začarovaného kruhu, pomyslel, byť jen na vteřinu, že by bylo lepší to skončit. Aspoň mě to napadlo už milionkrát, každý máme nějaké problémy. Jenže vzít si život? Žijeme proto, abychom žili, žijeme proto, abychom umírali. Abychom umírali, až bude třeba.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář